Strategi anno 2025

MakeMyStrategy tilbyder løbende forskellige former for kurser.

Nedenfor fremgår aktuelle kurser.

Strategi som en kontinuerlig samtale – ikke en statisk plan

Mange tænker stadig strategi som en plan lavet hvert 3. år

Vi gør det muligt at se strategi som en levende samtale– hele tiden.

Når data og signaler ændrer sig i realtid, er det et ledelsesansvar at omsætte det til handling i realtid.

Platformen er katalysatoren, men mennesker er oversætterne.
20% på første års abonnement, ved deltagelse i kursus

Kombiner menneskelige skills med AI

På kurserne har vi fokus på:

AI til trends, markedstendenser og scenarier – mennesker til kontekst

AI til prioriteringer og forandringsbehov – mennesker beslutter

AI til kommunikationsmaterialer – mennesker til motivation

AI til trends, markedstendenser og scenarier– mennesker til kontekst

Kommende kurser

Event
Strategikursus
Dato
Hvor
LUKKET FOR TILMELDING
kl.
3/12/2025
kl.
8.30-16.00
4/12/2025
kl.
8.30-16.00
Cirkel Ordenen, Falkoner Allé 96, 2000 Frederiksberg
Læs mere
15000
,- ex moms
Event
Strategikursus
Dato
Hvor
To dages kursus for fremtidens konsulenter
kl.
4/3/2026
kl.
8.30-16.00
5/3/2026
kl.
8.30-16.00
Cirkel Ordenen, Falkoner Allé 96, 2000 Frederiksberg
Læs mere
15000
,- ex moms

Det siger deltagere

” Med en mangeårig strategi og implementerings erfaring (20+ år) og solide uddannelser (2 MBA i strategi og psykologi) ved jeg at en skarp strategi er afgørende for succes.

I mange virksomheder er strategi noget der snakkes om, men intet konkret sker på trods af at virksomheder der har en strategi har størst vækst.

Med MakeMyStrategy™ kan strategi-processen deles op så alle kan få det gjort. Strategiprocesserne er digitaliseret med MakeMyStrategy™. Der er taget højde for at verden er agil og at strategier ændres.

At alt ligger ”i skyen” gør alting markant lettere, både for mig som ekstern rådgiver og for virksomheden, da flere personer kan forberede, redigere og tilføje. Med MakeMyStrategy™ som digitalt fundamenter er der mulighed for at få det bedste ud af virksomhedens viden og min strategi- og implementeringserfaring. ”

René Husum
Konsulent & ejer
Changemovers

”Et godt og effektivt kursus, hvor man gennemgår en model for at gøre sin strategi til en ”leg”.

Værktøjet giver en struktur og munder ud i at du på relativ kort tid kan bygge en fuldstændig strategiplan op for din virksomhed. En plan du selv bestemmer, hvor dybt skal gå undervejs eller siden hen.

Værktøjet kan deles med dem der skal deltage i det ellers tunge strategiarbejde og gør det på en enkel og meget struktureret facon.

Det bliver aldrig let at lave en strategiplan – men dette værktøj gør det væsentligt nemmere.”

Henrik Busch
Bestyrelsesformand- og medlem & ejer
Busch on Board ApS

”MakeMyStrategy™ er et genialt værktøj, når vi hjælper vores kunder med en strategiproces. Det sparer en masse rugbrødsarbejde, da man bliver guidet gennem den klassiske strategiproces, samtidig med at man kan inddrage andre værktøjer fra f.eks. Innovation Labs "Tools for transformation-serie" som f.eks GrowthMap eller MotivationMap. 

Ved at bruge MakeMyStrategy™ kan energien bruges på selve arbejdet med at udvikle strategi, samtidig med at al nødvendig materiale er samlet ét sted.

Og så er det tilmed nemt at rette til efterhånden, så strategien bliver levende og hele tiden kan korrigeres for den udvikling, som virksomheden udvikler sig.”

Per Lolk
Konsulent, Lab Agent & partner
Innovation Lab A/S

Vil du vide mere?

Ønsker du at vide mere inden du tilmelder dig, ja så tøv ikke med at kontakte os.